UI Developer

Scientech Solution
Основная информация о компании

Полное наименование компании
Организационно-правовая форма
Общество с ограниченной ответственностью (ООО)
Контактное лицо
Jamshid Shamansurov
Номер контактного лица
Электронная почта контактного лица
hr@scientech-solution.net
Адрес контактного лица
IT Park Headquarters, Muminov street
Вебсайт компании

Обновлено: 23.11.2022

Тип работы
Опыт работы
Вид занятости
Офисная работа
От 1 до 3 лет
Полная занятость
Разработка сайтов
Описание

In a company Scientech Solution we are looking for UI Developer

Основные задачи

- Develop user interfaces for complex websites and applications

- Work closely with UX designers, web developers and other team members to deliver an overall seamless user experience

- Convert mockups into cross-browser HTML/CSS/JavaScript templates

- Understanding modern UI libraries like Tailwind CSS and Bulma

- Work alongside web developers to implement code

- Test and document new features developed

- Monitor trends in UI development and advocate technology standards and best practices

- Understand UI guidelines for relevant operating systems and appropriately adjust interfaces

График работы

5 working days, from 09:00 to 18:00;

Salary to be discussed