Full Stack Web Developer

UNIIT
Основная информация о компании

Полное наименование компании
UNIIT
Организационно-правовая форма
Общество с ограниченной ответственностью (ООО)
Контактное лицо
Diana Kruglova
Номер контактного лица
0
Электронная почта контактного лица
diana.kruglova@uniit.sk
Вебсайт компании

Обновлено: 10.07.2023

Тип работы
Зарплата
Вид занятости
Удаленная работа
от 1000 USD до 1800 USD
Полная занятость
Разработка сайтов
Разработка приложений
Описание

We are searching for a passionate full-stack web developer to support our projects on web technologies and the ever-growing ecosystem of JavaScript and TypeScript.

The successful candidate should have 2+ years of relevant experience and be familiar with the below-mentioned technologies.

Also, we use English as our primary language for communication. We expect you to have at least a B2 level of English.

Technologies & Frameworks

HTML/CSS
JavaScript
TypeScript
React.js
Next.js (optional)
Node.js
Express.js (optional)
GraphQL
Nexus.js (optional)
Prisma ORM (optional)
PostgreSQL (optional)

Core Concepts

Web APIs
Authentication and authorization
Command line and Unix shell scripting

Tooling

Git
ESlint (optional)

Who we are, and what do we offer?

UNIIT is a software development company based in Bratislava, Slovakia. We primarily focus on web and mobile application development. We also have partners abroad and practice outsourcing for external projects.

Communication is the most crucial part of teamwork, so we expect you to be open about your work-related problems and continually provide feedback to other team members.

Beyond the aforementioned, all we want from you is to enjoy your work. Being a web developer these days is truly exciting, and we want you to be part of this journey with us as we discover new horizons and possibilities.

Основные задачи

Web/Software development

График работы

Working with us comes with great flexibility. We don’t enforce 9 to 5 working hours, and office attendance is optional for most cases. We have fixed status calls and occasional ad-hoc meetings, so we primarily expect you to be present at those.